Dla upamiętnienia ofiar stanu wojennego

Posted by

Dla upamiętnienia ofiar stanu wojennego w 35. rocznicę jego ogłoszenia, 13 grudnia w przed pomnikiem na terenie placu kościelnego na os. Przytorze w Bełchatowie odbyła się uroczystość z udziałem władz samorządowych, przedstawicieli firm, instytucji oraz mieszkańców.

Przy świątyni na os. Przytorze znajduje się pomnik pamięci ofiar stanu wojennego. To tutaj spotykają się bełchatowianie 13 grudnia każdego roku, by uczcić dramatyczne chwile polskiej historii, a przede wszystkich pamięć o tych, którzy w walce o demokrację ponieśli najwyższą ofiarę życia i wolności. Pod pomnikiem i w tym roku delegacje władz samorządowych powiatu, miasta i gmin oraz firm, instytucji, organizacji społecznych i politycznych złożyły kwiaty. W imieniu mieszkańców powiatu bełchatowskiego hołd oddali Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski i Grzegorz Gryczka, pełniący obowiązki wicestarosty. Następnie odbyło się nabożeństwo w intencji Ojczyzny i ofiar reżimu komunistycznego, celebrowane przez ks. b-pa Ireneusza Pękalskiego.

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Wojciech Jaruzelski i ogłosił powołanie WRON (Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego). Na podstawie uprawnień WRON ograniczono niektóre z praw obywatelskich, m.in. internowano ok. 7 tys. członków „Solidarności”, związków i stowarzyszeń działających niezależnie od władz, wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się i godzinę policyjną od 22.00 do 6.00, zakazano organizowania strajków i manifestacji, zmilitaryzowano zakłady pracy, zablokowano połączenia telefoniczne, zdelegalizowano „Solidarność”. Prawdziwym celem wojskowej akcji była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratyzacyjnych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku przez „Solidarność”.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*